Asta vann Kalmar Grand Prix Kids

Asta vinner

Igår kväll var det Kalmar Grand Prix på cykel. Det rådde feststämning på Larmtorget i centrala Kalmar. Världens bästa cykelkommentator Roberto Vacchi som till vardags kommenterar cykeltävlingar på Eurosport var som vanligt på plats och kommenterade tävlingen live. Kalmar Grand Prix sändes i TV4 Sport. Roberto gjorde som alltid ett utmärkt jobb. Roberto kan göra fest av vilken tråkig cykeltävling som helst speciellt om han får kommentera tillsammans med sin kollega Anders Adamsson men igår var det ingen tråkig cykeltävling utan ett spännande varvlopp.

Roberto borde ha kommenterat barnloppet
Jag tycker dock att det var synd att Roberto inte kommenterade barnloppet som föregick elitloppet men han kanske inte känner till cyklister som Asta Larsson 6 år? Jo, förresten, det tror jag visst att han gör för Roberto känner igen alla cyklister men vi tar det från början.

Igår eftermiddag pratade jag med pappa Stefan.

-Som hon har laddat, det gick inte ens att tala med henne igår kväll, sa pappa Stefan.

Det är cyklist hon ska bli
Pappa Stefan berättade också att Asta har bestämt sig. Det är cyklist hon ska bli. Asta hade anmält sig till premiären av Kalmar Grand Prix Kids som är ett cykellopp där barn cyklar för barn med cancer. Hela behållningen från barnloppet Kalmar Grand Prix Kids går nämligen till Barncancerfonden. Kalmar Grand Prix arrangerar barnloppet tillsammans med Team Rynkeby Kalmar som cyklade till Paris för Barncancerfonden i juli. På den spontana presskonferensen före loppet berättade Asta för reportrarna att hon tänkte cykla jättefort.

Grym stämning på Larmtorget
Larmtorget och dess mysiga uteserveringar var fyllda till bristningsgränsen med publik. Klockan 18:30 kommer Asta tillsammans med de andra barnen vandrande med sina små cyklar uppför gatan till Larmtorget i centrala Kalmar som var start och mål eskorterade av cyklisterna i Team Rynkeby Kalmar. De var så söta att alla i publiken smälte som en glass i solsken en sommardag.

Hon värderar cykelmedaljen högst
Det ringde i klockan och starten gick. Asta sprintade i väg på de besvärliga kullerstenarna i sin svarta lilla cykeltröja med den kaxiga texten: ”Asta la vista” på ryggen ut på det 1700 meter långa varvet runt Kalmar City. Varvbanan kantades av förväntansfulla Kalmarbor. Det var många som kunde läsa Astas hej då text på hennes tröja där hon for fram mellan kravallstaketen på Kalmars gator i den ljumma sommarkvällen. Vi stod spända av förväntan vid målet och väntade i fyra minuter och 30 sekunder och sedan dök Asta upp först av tjejerna i gruppen 6-7 åringar. Asta sken som en sol efter loppet och svalkade sig med en ispinne med sin fina medalj runt halsen. Idag ringde Mamma Anna och berättade att Asta har 25 fotbollsmedaljer men att det är cykelmedaljen hon fick igår som hon värderar högst.

Team Bianchi satte färg på loppet
Sedan var det var dags för elitloppet. Bianchi teamet Team Tre Berg satte färg på loppet, celesté färg, Kim Magnusson vann två spurtpriser som sig bör. Kim har påbrå av finaste märke. Kims pappa Glenn var proffscyklist i påvens lag Amore & Vita i Italien i slutet av 90-talet. Pappa Glenn spurtslog självaste Lejonkungen Mario Cippolini som hade sitt berömda röda tåg till hjälp. Glenn lyckades med minimal hjälp av sitt lag mot alla odds vara före Mario över mållinjen tre gånger. Vinnar receptet var att starta spurten när det var 200 meter kvar till mål. Glenn visste att han inte hade en chans när det var 100 meter kvar men om han startade spurten tidigare så hade han en liten chans. Den taktiken resulterade i etappsegrar tre år i rad på Giro d´Italia 1996, 1997 och 1998.

En Fåglum vann
Efter mindre än halva loppet som körs 1 timme plus två varv gick Marcus ”Fåglum” Karlsson Team Tre Berg loss och låg i ensam ledning varv efter varv. Marcus tog tre spurtpriser. Marcus har också påbrå som heter duga. Pappa Jan ”Vartofta” Karlsson var tempospecialist och tog ett OS-brons i lagtempo i Seoul 1988. Mamma Sofie har också tävlingscyklat. Marcus morfar hette Sture Fåglum. Sture var av de fyra världsberömda Fåglumbröderna Gösta, Erik, Sture och Tomas som tävlade på cykel på 60- och 70-talet. Bröderna Fåglum tog tre raka VM-guld i lagtempo 1967, 1968 och 1969 samt OS-brons 1964 och OS-silver 1968 innan de blev proffs i Italien. De fick bragdguldet 1967. Marcus mammas farbror Gösta vann Giro d´Italia 1971. 1972 körde Gösta ikapp självaste Eddy Merckx på en etapp i Girot och spurtslog honom. Så Marcus kan inte klaga på sina gener men han behöver inte be om ursäkt för han höll undan för den jagande klungan och gick i mål i ensam majestät och vann Kalmar Grand Prix 2016.

Kalmar Grand Prix publiktätast
Roberto sa att det inte finns någon annan cykeltävling i Sverige som drar mer publik än Kalmar Grand Prix. Marcus ”Fåglum” Karlsson sa efter loppet att sådan här stämning är det inte på någon annan cykeltävling som vi kör. Viktor Elm sa att han inte visste att det var så här häftigt att titta på cykeltävlingar. Vilket betyg till arrangörerna av Kalmar Grand Prix och till Kalmarborna! Roberto sa också att han var imponerad av allt det som skapas i Kalmar och jag kan bara hålla med. Kalmar skapar makalösa och spektakulära arrangemang och Kalmariterna går man ur huse och ställer upp och hejar och skapar feststämning. En stor eloge till alla er Kalmarbor som ställde upp och gjorde cykelloppet igår till en sprakande cykelfest.

Asta önskar sig en racercykel
Igår kväll fick jag ett SMS från mamma Anna: ”Nu är det enda Asta önskar sig i födelsedagspresent: en racercykel”. Det är bara två problem, Asta fyller sju år den 30 september och det finns bara racercyklar från 8 år och Bianchi tillverkar ingen svart racercykel för barn men hon får väl göra som cyklisterna i Team Tre Berg och cykla på en i klassisk celesté färg.

Idag börjar OS
Idag börjar OS. Imorgon 17:15 ska Emma Johansson göra sitt tredje försök att bärga det olympiska guldet i cykel och gud vad jag unnar henne det. Emma som tog silver för åtta år sedan i Peking cyklar sin sista säsong. Asta cyklar sin första säsong. Om fem olympiska cykler är det OS 2036. Vi vet inte var men då står antagligen en 26-årig tjej från Läckeby norr om Kalmar som heter Asta Larsson på startlinjen.